Anime  

Cast Your Global Ballot for the 2023 Anime Awards as Crunchyroll Reveals This Year’s Nominees

Anime Awards 2023 Nominees

(Listed in alphabetical order by category)

Anime of the Year

Attack on Titan Final Season Part 2

Cyberpunk: Edgerunners

Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba Entertainment District Arc

Lycoris Recoil

Ranking of Kings (Cour 2)

SPY x FAMILY

Best Action

Attack on Titan Final Season Part 2

Cyberpunk: Edgerunners

Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba Entertainment District Arc

JoJo’s Bizarre Adventure Stone Ocean

Lycoris Recoil

SPY x FAMILY

Best Animation

Akebi’s Sailor Uniform

Attack on Titan Final Season Part 2

Cyberpunk: Edgerunners

Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba Entertainment District Arc

Ranking of Kings (Cour 2)

SPY x FAMILY

Best Anime Song

“Chikichiki Banban,” QUEENDOM, Ya Boy Kongming!

“Comedy,” Gen Hoshino, SPY x FAMILY

“My Nonfiction,” Miyuki Shirogane (CV: Makoto Furukawa) & Chika Fujiwara (CV: Konomi Kohara), Kaguya-sama: Love Is War -Ultra Romantic-

“New Genesis,” Ado, One Piece Film Red

“Shall We Dance?,” ReoNa, SHADOWS HOUSE -2nd Season-

“The Rumbling,” SiM, Attack on Titan Final Season Part 2

Best Character Design

Cyberpunk: Edgerunners

Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba Entertainment District Arc

JoJo’s Bizarre Adventure Stone Ocean

My Dress-Up Darling

Ranking of Kings (Cour 2)

SPY x FAMILY

Best Comedy

Kaguya-sama: Love Is War -Ultra Romantic-

Kotaro Lives Alone

My Dress-Up Darling

SPY x FAMILY

Uncle from Another World

Ya Boy Kongming!

Best Continuing Series

Attack on Titan (Attack on Titan Final Season Part 2)

“Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba (Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba Entertainment District Arc)

JoJo’s Bizarre Adventure (JoJo’s Bizarre Adventure Stone Ocean)

“Kaguya-sama: Love Is War (Kaguya-sama: Love Is War -Ultra Romantic-)”

“Made in Abyss (Made in Abyss: The Golden City of the Scorching Sun)”

One Piece

Best Director

Haruo Sotozaki, Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba Entertainment District Arc

Hiroyuki Imaishi, Cyberpunk: Edgerunners

Kazuhiro Furuhashi, SPY x FAMILY

Shingo Adachi, Lycoris Recoil

Yosuke Hatta, Ranking of Kings (Cour 2)

Yuichiro Hayashi, Attack on Titan Final Season Part 2

Best Drama

86 EIGHTY-SIX Part 2

Attack on Titan Final Season Part 2

Cyberpunk: Edgerunners

Dance Dance Danseur

Kotaro Lives Alone

Made in Abyss: The Golden City of the Scorching Sun

Best Ending Sequence

“Akuma no Ko,” Ai Higuchi, Attack on Titan Final Season Part 2

“Comedy,” Gen Hoshino, Spy x Family

“My Heart Has Surrendered,” Airi Suzuki, Kaguya-sama: Love Is War -Ultra Romantic-

“Koi no yukue,” Akari Akase, My Dress-Up Darling

“Koshaberibiyori,” FantasticYouth, Komi Can’t Communicate (2nd series)

“Yofukashino Uta,” Creepy Nuts, Call of the Night

Best Fantasy

Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba Entertainment District Arc

Made in Abyss: The Golden City of the Scorching Sun

Mushoku Tensei: Jobless Reincarnation Season 1 Part 2

Overlord IV

Ranking of Kings (Cour 2)

The Case Study of Vanitas (Cour 2)

Best Film

Bubble

Dragon Ball Super: SUPER HERO

INU-OH

JUJUTSU KAISEN 0

One Piece Film Red

The Deer King

Best Main Character

Bojji, Ranking of Kings (Cour 2)

Chisato Nishikigi, Lycoris Recoil

David Martinez, Cyberpunk: Edgerunners

Eren Jaeger, Attack on Titan Final Season Part 2

Loid Forger, SPY x FAMILY

Marin Kitagawa, My Dress-Up Darling

Best New Series

Call of the Night

Cyberpunk: Edgerunners

Lycoris Recoil

My Dress-Up Darling

SPY x FAMILY

Ya Boy Kongming!

Best Opening Sequence

“Chikichiki Banban,” QUEENDOM, Ya Boy Kongming!

“Mixed Nuts,” Official HIGE DANdism, SPY x FAMILY

“Naked Hero,” Vaundy, Ranking of Kings (Cour 2)

“The Rumbling,” SiM, Attack on Titan Final Season Part 2

“This Fffire,” Franz Ferdinand, Cyberpunk: Edgerunners

“Zankyousanka,” Aimer, Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba Entertainment District Arc

Best Original Anime

BIRDIE WING -Golf Girls’ Story-

Healer Girl

Lycoris Recoil

The Orbital Children

Vampire in the Garden

YUREI DECO

Best Romance

Call of the Night

Kaguya-sama: Love Is War -Ultra Romantic-

Komi Can’t Communicate (2nd series)

Love After World Domination

My Dress-Up Darling

Shikimori’s Not Just a Cutie

Best Score

Attack on Titan Final Season Part 2

Cyberpunk: Edgerunners

Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba Entertainment District Arc

Made in Abyss: The Golden City of the Scorching Sun

SPY x FAMILY

Ya Boy Kongming!

Best Supporting Character

Ai Hayasaka, Kaguya-sama: Love Is War -Ultra Romantic-

Anya Forger, SPY x FAMILY

Kage, Ranking of Kings (Cour 2)

Rebecca, Cyberpunk: Edgerunners

Tengen Uzui, Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba Entertainment District Arc

Yor Forger, SPY x FAMILY

Best Voice Artist Performance (English)

Amanda Lee (Ama Lee), Marin Kitagawa, My Dress-Up Darling

Cherami Leigh, Kotaro Sato, Kotaro Lives Alone

Natalie Van Sistine, Yor Forger, SPY x FAMILY

SungWon Cho (AKA ProZD), Kage, Ranking of King (Cour 2)

Zach Aguilar, David, Cyberpunk: Edgerunners

Zeno Robinson, Gamma 2, Dragon Ball Super: SUPER HERO

Best Voice Artist Performance (Japanese)

Atsumi Tanezaki, Anya Forger, SPY x FAMILY

Chika Anzai, Chisato Nishikigi, Lycoris Recoil

Fairouz Ai, Jolyne Cujoh, JoJo’s Bizarre Adventure Stone Ocean

Misaki Kuno, Faputa and Irumyuui, Made in Abyss: The Golden City of the Scorching Sun

Natsuki Hanae, Tanjiro Kamado, Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba Entertainment District Arc

Yuki Kaji, Eren Jaeger, Attack on Titan Final Season Part 2

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *